چگونه یک اپ موبایل موفق تولید کنیم ؟

چگونه یک اپ موبایل موفق تولید کنیم ؟

چگونه یک اپ موبایل موفق تولید کنیم ؟

تو این مقاله به بحث مهم معماری نرم افزار میپردازیم که یکی از مهمترین موضوعات در طراحی یک اپلیکیشن موبایل موفق هستش  و بررسی میکنیم چگونه یک اپ موبایل موفق تولید کنیم ؟

hereuare

ویکی پدیا در این خصوص میگه : معماری نرم‌افزار یعنی ساختار و سازمان یک سیستم نرم‌افزاری که به منظور پشتیبانی از عملیات مشخص، بر روی سازماندهی اجزاء متمرکز می‌باشد.

به طور ساده همانطور که برای ساختن یک ساختمان به نقشه و طرح ریزی احتیاجه ، برای یک اپ موفق هم نیاز به یک پلن هستش که در این پلن نیازها و ساختار و نمای کلی برنامه مشخص میشه . در این مقاله به بحث علمی و لایه های پیچیده این مبحث وارد نمیشیم . این مقاله صرفا میتونه برای عزیزانی که مایلند برای کسب و کارشون یا حتی مقاصد شخصی یک اپ بسازند مفید باشه .

طرح اولیه اپ :

طرح اولیه یک اپلیکیشن موبایل به دست نوشته یا حتی عکسهایی که نمای ظاهری یک اپ رو نشون میدن گفته میشه . این طرح به کارشناسان طراحان نمای کاربری ما ( UI ) کمک میکنه تا درک درستی از خواسته شما داشته باشند .

طرح اولیه اپ موبایل

طرح اولیه اپ موبایل

البته نیازی نیست به زیبایی عکس فوق باشه . اما فقط باید شامل کلیه صفحات داخلی برنامه موبایل باشه که ممکنه به شکل زیر هم باشه :

طرح اولیه برنامه موبایل

طرح اولیه برنامه موبایل

توضیحات گویا و مناسب :

در مرحله بالا سعی کردیم که طرح یک برنامه رو بطور ساده بکشیم . اما این همه داستان نیست . هر یک از المانهای داخل این برنامه بعد از لمس شدن قرار است عملی انجام بدهند . بهتره با علامت گذاری مناسب این توضیحات رو بنویسیم . طرح زیر هم میتونه مثل بالا یک دست نوشته ساده باشه .

بلو پرینت اپ موبایل

بلو پرینت اپ موبایل

صفت عناصر :

صفت عناصر اصلا یعنی چی ؟ برای مثال شما یک محصول در این اپ دارید . این محصول شامل رنگ ، اندازه ، قیمت ، عکس ، مدل و هزار موضوع دیگه میتونه باشه . به این عناوین در برنامه نویسی صفت های یک عنصر نامیده میشن . مثال دیگر از این موضوع میتونه در قسمت ثبت نام کاربر باشه . اگر کاربر شما در حین ثبت نام مواردی رو وارد کنه ، اون موارد صفت های کاربر شما طلقی میشه . مثلا برای یک کاربر : ایمیل ، شماره موبایل ، نام و نام خانوادگی عناصر عمومی و عرف هستند . اما شما بنا به احتیاج میتونید مثلا شماره ملی یا آدرس یا کشور و یا … رو داشته باشید . پس میتونیم روی ورق با عنوان صفتها بنویسم :

کاربر : نام / نام خانوادگی / ایمیل

محصول : رنگ / شکل / قیمت / عکس

شمایل برنامه :

درسته که یک اپلیکیشن موبایل میتونه شما رو نزد رقبا قدرتمند تر نشون بده و این مطلب رو به مشتریان شما برسونه که بسیار حرفه ای و مصمم هستید ، اما به نظر ما طراحی یک اپ ضعیف و نازیبا ، عملکرد عکس روی اعتبار شما داره .

یکی از سخت ترین بخشهای تولید یک اپ ، تائید نظر شما برای ظاهر برنامه است .اگر به طراح یا گرافیستی دسترسی دارید که بتونه شمایل واقعی برنامه رو طراحی کنه شما دهها قدم به جلو پیشرفت کردید . اگر بتونید عکس برنامه رو برای ما ارسال کنید به شما قول تسریع پروژه و تحویل بسیار سریع داده میشه . این کار در همه جای دنیا رایج و مرسوم است . یعنی طراحان و برنامه نویسان معمولا طرح گرافیکی رو برای اجرا میگیرند . روند استاندارد طراحی یک سایت یا اپ ابتدا از طرح اولیه و سپس با اجرای طرح گرافیکی شروع میشه .

app-ui-design

 

خوب حداقل تا اینجا ما یک اپ مجازی داریم . شما با این اطلاعات ساده میتونید منظورتون رو به طور کامل به هر شرکت تولید اپلیکیشن موبایل ارائه بدید و در کمترین زمان ممکن اپ رو دریافت کنید .

اما حرفه ای ها:

توضیحات بالا بسیار ساده بود . اما حرفه ای های عزیز … پیشنهاد میکنیم برای ایجاد مستندات حرفه ای برای اپلیکیشن موبایل خودتون از نرم افزار Briefs استفاده کنید . کارشناسان ما از این نرم افزار روی محیط Mac استفاده میکنند . این نرم افزار روی Mac AppStore با قیمت ۱۹۹$ موجوده . البته میتونید این برنامه رو از لینک زیر بصورت رایگان دریافت کنید و یک طرح حرفه ای با جزئیات کامل ایجاد کنید .

دانلود از صفحه توضیحات 

دانلود مستقیم 

brief.app

 

امیدواریم مطلب چگونه یک اپ موبایل موفق تولید کنیم ؟ برای شما مفید بوده باشه .