apple-icloud

آموزش استفاده از icloud در آیفون

آموزش استفاده از icloud در آیفون :

سرویس بسیار قدرتمند iCloud مزایای بسیاری دارد اما متاسفانه به دلیل عدم آشنایی کاربران اپل به این سرویس ، شاهد استفاده کم از این قابلیت فوق العاده در ایران هستیم . در این مقاله نحوه راه اندازی و تنظیمات آیکلود رو توضیح میدم و شما رو با این سرویس عالی آشنا میکنم .

در ادامه مطلب با ما باشید …

ابتدا امکانات سرویس iCloud رو بررسی میکنیم :

 1. ردیابی گوشی سرقت شده یا گم شده از طریق اپل آیدی روی نقشه و نمایش آخرین محل استفاده گوشی . (در صورت وصل بودن گوشی به اینترنت)
 2. ذخیره شدن یک نسخه از لیست مخاطبین (Contacts) ، نوشته های روی گوشی (Notes) ،یادآوری ها (Reminder) ،عکس ها و غیره و دسترسی آسان از طریق به آنها از طریق وب . (اگر گوشی شما سرقت شود ،اطلاعات شما از بین نمیرود .)
 3. گرفت بک آپ کامل (نسخه پشتیبان) از کلیه اطلاعات گوشی روی اپل آیدی .
 4. و چند قابلیت دیگر که متاسفانه فعلا در ایران به درد ما نمیخورد !!!

اما از نکات فوق نتیجه میگیریم که رمز عبور اپل آیدی شما بسیار مهم و امنیتی است و اگر کسی به رمز آن دسترسی داشته باشد ، به اطلاعات فوق نیز دسترسی دارد . لذا قبل از ادامه ، اگر کسی از دوستان شما رمز اپل آیدی شما را دارد یا اپل آیدی خود را خریداری کرده اید ، همین الان از طریق لینک مقابل وارد شوید تا رمز و سوالات امنیتی خود را عوض کنید : تنظیمات اپل آیدی و تغییرات رمز عبور

اگر مقاله ( آموزش عوض کردن رمز و سوالات امنیتی اپل آیدی رو لازم دارید ) ، اینجا کلیک کنید .

و اما اگر شما اپل آیدی ندارید ، و مقاله ( آموزش ساخت اپل آیدی رو لازم دارید ) ، اینجا کلیک کنید .

برای فعالسازی iCloud ، طبق تصویر Settings رو لمس کنید .

setting آیفون

طبق تصاویر زیر ، گزینه ۱ (iCloud) رو لمس کنید و در قسمت ۲ اپل آیدی و در قسمت ۳ پسورد اپل آیدی و گزینه ۴ (Sign In) رو لمس کنید .

اگر پس از لمس iCloud مستقیما و بدون وارد کردن اپل آیدی و پسورد وارد شدید ، اکانت رو چک کنید و اگر اکانت شما نبود آن را حذف کنید . اگر مقاله ( تغییر یا حذف iCloud رو لازم دارید ) ، اینجا کلیک کنید .

تنظیمات و راه اندازی آیکلودتنظیمات و راه اندازی آیکلود

در صورت مشاهده تصاویر زیر ، گزینه ۵ (Other Options) و در ادامه گزینه ۶ (Don’t Upgrade) رو لمس کنید .

تنظیمات و راه اندازی آیکلود تنظیمات و راه اندازی آیکلود

اگر در روند کار تصویر زیر رو مشاهده کردین ،به این معناست که شما مخاطبینی (Contacts) روی آیکلود خود دارید .اگر میخواین مخاطبین  روی آی کلود (Contacts) به مخاطیبن فعلی گوشی شما اضافه بشه گزینه ۷ (Merge) ، و اگر نمیخواین گزینه ۸ (Don’t Merge) رو لمس کنید . پیشنهاد ما Merge است .

تنظیمات و راه اندازی آیکلود

حال پس از وارد شدن به قسمت iCloud ، با فضایی همانند تصاویر زیر رو به رو میشوید . قسمت های مشخص شده با شماره را توضیح میدهیم و شما میتونید بر اساس نیازتون این قسمت ها رو فعال و یا غیر فعال کنید .

تنظیمات و راه اندازی آیکلود تنظیمات و راه اندازی آیکلود

گزینه ۹ ـ  با ورود به این بخش شما میتونید ، اطلاعات کاربری خود را مشاهده و یا تغییر بدین . مثل اضافه کردن عکس یا تغییر نام .

گزینه ۱۰ ـ مقدار فضایی که آیکلود به صورت رایگان در اختیار شما قرار میدهد ۵GB است . در صورت نیاز به فضای بیشتر  ، میتونید خریداری کنید .

گزینه ۱۱ ـ در قسمت photos پس از ورود به این منو  :

با فعال کردن گزینه ( iCloude Photo Library ) ، تمامی عکس ها و ویدیوهای شما در iCloud ذخیره میشود. توجه داشته باشید که با فعال کردن این گزینه ،حجم اینترنت زیادی مصرف میشود و ما این کار را پیشنهاد نمیکنیم .

با فعال کردن گزینه ( My Photo Stream ) ، تمامی عکس ها و ویدیوهای شما در iCloud ذخیره شده و به دیگر دستگاه های اپل شما که از همین اپل آیدی استفاده میکنند فرستاده میشود . توجه داشته باشید که با فعال کردن این گزینه ،حجم اینترنت زیادی مصرف میشود . (پیشنهاد نمیکنیم)

با فعال کردن گزینه ( iCloud Photo Sharing ) ، شما میتونید آلبومی بسازید و با دوستان یا خانوادتون به اشتراک بذارید . (پیشنهاد نمیکنیم)

گزینه ۱۲ ـ با فعال کردن گزینه ( Mail ) ، اطلاعات ایمیل هایی که روی گوشی شما در قسمت Mail قرار دارد ، در آیکلود ذخیره میشه . (پیشنهاد نمیکنیم)

گزینه ۱۳ ـ با فعال کردن گزینه ( Contacts ) ، اطلاعات مخاطبینی که روی گوشی شما هست ، در آیکلود ذخیره میشه . (حتما توصیه میشود)

گزینه ۱۴ ـ با فعال کردن گزینه ( Calendar ) ، اطلاعات برنامه Calendar شامل قرارهای ملاقات و تواریخ تولد در گوشی ، در آیکلود ذخیره میشه . (حتما توصیه میشود)

گزینه ۱۵ ـ با فعال کردن گزینه ( Reminders ) ، اطلاعات برنامه Reminders در گوشی ، در آیکلود ذخیره میشه . (حتما توصیه میشود)

گزینه ۱۶ ـ با فعال کردن گزینه ( Safari ) ، اطلاعات برنامه Safari در گوشی ، در آیکلود ذخیره میشه . ( توصیه میشود)

گزینه ۱۷ ـ با فعال کردن گزینه ( Notes ) ، اطلاعات برنامه Notes در گوشی ، در آیکلود ذخیره میشه . (حتما توصیه میشود)

گزینه ۱۸ ـ با ورود به قسمت Backup و روشن کردن آن ، آیکلود در زمان مناسب ،از اطلاعات گوشی شما بک آپ ( Backup ) میگیرد . با لکس کردن گزینه Backup Now ،میتونید همین حالا بک آپ بگیرید . (پیشنهاد نمیکنیم به دلیل استفاده بالا از اینترنت )

گزینه ۱۹ ـ با ورود به قسمت Find My iPhone و روشن کردن آن ، میتوانید موقعیت گوشی خود را در روی نقشه پیدا کنید .البته لازمه تا آیفون شما به اینترنت وصل باشه . در صورت فعال بودن گزینه Send Last Location ، هنگامی که باتری گوشی شما در حال اتمام است ،به صورت اتوماتیک آخرین مکان برای آیکلود ارسال میشود . (پیشنهاد میشود اما اگر فعال میکنید مواظب باشید زیرا اگر رمز اپل آیدی را گم کنید مستلزم پرداخت هزینه ای حدود ۵۰۰ هزارتومان برای بازیافت رمز اکانت از اپل استور رسمی هستید)

گزینه ۲۰ ـ با لمس گزینه Sign Out شما خارج میشوید و کلا این سرویس غیر فعال میشود . ( زمانی که خواستین گوشیتون رو بفروشین یا عوض کنید ،حتما از این گزینه استفاده کنید )

پس از فعال شدن این سرویس ، و انتخاب گزینه های دلخواه ، اطلاعات شما به اپل آیدی شما منتقل میشود . اگر اطلاعات شما به هر دلیل پاک شود و یا گوشی شما سرقت شود ، کلیه اطلاعات شما ( بخصوص کانتکتها )  در اپل آیدی شما محفوظ و قابل دسترس میباشد . شما میتوانید از  طریق سایت آیکلود به اطلاعاتی که در آیکلود شما ذخیره شده دسترسی پیدا کنید .

همانند تصاویر زیر وارد سایت آیکلود https://icloud.com میشویم ، اپل آیدی رو در کادر ۲۱ و  پسورد رو در کادر ۲۲ تایپ و وارد میشویم .

ورود به آیکلود از طریق وب

ورود به آیکلود از طریق وب

همچنین در صورتی که یک گوشی اپل قدیمی تر داشتید و میخواهید اطلاعات آنرا به گوشی آیفون جدیدتان منتقل کنید ، به راحتی میتوانید از این روش استفاده کنید . کافیست در گوشی جدیدتان به  iCloud بروید و اپل آیدی و رمز خود را وارد کنید تا کلیه اطلاعاتی که روی گوشی قدیمی فعال کرده اید ، بازیابی و به گوشی جدیدتان منتقل شود .

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه !

273 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. محمدرضا اسکندری says:

  سلام خسته نباشید تمام مراحل بالارو انجام دادم با وای فای و اینترنت خط حتی گوشی رو هم ریست ستینگ هم کردم ولی این ارور رو میده i message activation An error occurred during activation

  • فرزاد رزاقی
   فرزاد رزاقی says:

   محمد رضای عزیز ، این خطا مربوط به iMessage هستش و این مقاله مربوط به iCloud . اما پیشنهاد من اینه که از یک فیل ت ر شک ن استفاده کنید . گاهی اتصال به سرویس های اپل با خطاهایی از فیل ترینگ همراهه .

 2. بهار بهار says:

  سلام، خسته نباشيد.
  من يه مشكلى با آى كلود دارم، ممنون ميشم راهنماييم كنيد!
  چن تا اپليكيشن و بازى دانلود كرده بودم، حالا آن اينستال كردم و
  ميخوام همه رو از اول دانلود كنم بدون اين كه با ديتاى قبل برگرده…
  ولى هر بار با ديتاى قبلى مياد!!!! و علامت آى كلود رو نشون ميده واسه
  دانلود مجدد! حتى آى كلود رو ساين اوتش كردم، ولى تو هيستوري دانلود ها ذخيره شده!!!
  ممنون ميشم بگيد بايد چيكار كنم!
  با سپاس

  • بهار بهار says:

   همچنين تمام حجم آى كلود گوشى من خاليه و اصلا مصرف نشده!!! و همينطور تا حالا در قسمت گيم سنتر ساين اين نشدم؛
   اما اپل استور جلوى تمام اپ هايى كه قبلا دانلود كردم و بعد پاك كردم علامت آى كلود رو نشون ميده. من از قسمت ستينگ ديليت اپ و ديتا رو زدم!

  • سالار برمخشاد
   سالار برمخشاد says:

   سلام ،ممنون .
   این مشکل ربطی به آیکلود نداره و این دیتاها روی خود سیستم عامل ذخیره میشن . این امر برای امنیت شماست .
   برای اینکه اون دیتاها پاک بشن ،لازمه تا دستگاه یا iPhone رو از Settings>General>Reset>Erese All Content And Settings ، ریست کلی کنید . توجه داشته باشید که با این ریست ، تمام اطلاعات شما روی دستگاه پاک میشود .

  • سالار برمخشاد
   سالار برمخشاد says:

   سلام ، ممنون
   روش سیو کردن عکس ها در آیکلود طبق توضیحات (گزینه ۱۱) همین مقاله است . ولی در این روش اگر شما عکسی رو پاک کنید از آیکلود شما هم پاک میشه .
   شما باید عکس هاتونو در iCloud Drive ذخیره کنید و از روی گوشی پاک کنید . و عکس های شما در iCloud Drive قابل مشاهده هستند . برای انتقال عکس ها باید وارد سایت آیکلود شوید و پس از ورود به قسمت iCloud Drive بروید و عکسها و اطلاعات که میخواین رو از طریق آیکون ابر بالای صفحه ،آپلود کنید .همچنین روی هر دستگاهی (مثلا iPhone) ، نرم افزار iCloud Drive رو نصب کنید میتونین اطلاعات رو مشاهده کنید . موفق باشید .

 3. سهيلا سهيلا says:

  سلام روزتون بخير،سوال داشتم خيلي مهمه كمكم كنين،من يه اپل ايدي از كسي گرفتم ولي تو ايكلود تمام تيك ها رو برداشتم ك ب چيزي دسترسي پيدا نكنه ايا ميتونه دسترسي پيدا كنه؟و اينكه اگه كسي با ايميلم برام ايدي بسازه امنيت داره؟

 4. SimonPersia says:

  سلام و خسته نباشید 🌹🌹🌹🌹
  من برای یک شخصی اپل آیدی ساختم ، بعد برای انجام یک سری تغییرات ، از طریق گوشی در قسمت iTunes & App Store اپل آیدی خودم رو ساین اوت کردم و اپل آیدی اون شخص رو وارد کردم . ولی در قسمت آیکلاد اپل آیدی خودم روشن و ساین این بود . میخواستم بدون در اینصورت اطلاعات گوشی من برای اپل آیدی اون شخص میره یا نه ؟

  سپاس فراوان 💐💐💐💐

  • سالار برمخشاد
   سالار برمخشاد says:

   قابلیت Restrictions ،تنظیمات دسترسی و نمایش برنامه ها ، کانتکت ها و غیره هست . در آینده مقاله ای در این رابطه میزاریم .
   و اما اگر پسوردی که برای Restrictions گذاشته اید فراموش کنید ،راهی برای بازگرداندن پسورد نیست و باید گوشی رو Reset All کنید تا به تنظیمات کارخانه ای برگردد . اگر تصمیم به ریست گرفتید ،اپل آیدی تونو از iCloud و iTunes & app Store در آیفون Sing Out کنید و یک بک آپ از آیفونتون بگیرید .

  • سالار برمخشاد
   سالار برمخشاد says:

   share my location در iCloud ،یک سرویس اشتراک لوکیشن با دوستان هست . در حالیکه Find my iPhone شما روشن است ، از طریق برنامه Find Friends در iPhone میتونید به دوستانتون درخواست بدین ،و در صورت تایید مکان گوشی های همدیگر رو میتونید ببینید . (از طریق اپل آیدی و Air Drop )میتونین درخواست بدین .

  • سالار برمخشاد
   سالار برمخشاد says:

   سلام ، خوشبختانه سیستم عامل iOS ویروسی نمیشه و از این بابت خیالتون راحت باشه . حالا باید ببینید که حافظه گوشی شما چرا پر شده .
   یک راهی که میتونه شما رو راهنمایی کنه اینه که گوشیتون رو به نرم افزار iTunes وصل کنید و در قسمت Summery در پایین صفحه میتونین ببینید که اطلاعات گوشی شما از چه نوع دیتایی هست .

 5. majiedSoS says:

  سلام من دو تا گوشی آیفون دارم دیشب از طریق فیس تایم از یکی از گوشیهام به اونیکی گوشیم تماس گرفتم وقتی تماس و قطع کردم مسیجی برام اومد که شما و این مسیج تو جفت گوشی هام اومد منم پیغام زدم شما بعد از کلی چت کردن که رو جفت گوشی هام پیغاما ظاهر می شدن متوجه شدم طرف یکی از دوستان خودمه که یک روزی من اپل آیدی مو تو آیکلود ایشون وارد کرده بودم و بعد کنسل کردم .
  و اینکه هر برنامه ای روی این گوشی نصب می کنم رو گوشی دیگرم نصب میشه

  • فرزاد رزاقی
   فرزاد رزاقی says:

   سلام مجدید عزیز . طبیعیه . یک اپل ایدی فقط باید برای یک نفر باشه و خیلی ریسک اطلاعاتیه اشتراک گذاری اپل آیدی با کسی . دوستتون باید از سرویسهای imessages و icloud که با اپل آیدی شماس sign out کنه . و یک اپل آیدی جدید برای خودش بسازه . ترجیحا شما هم رمز اپل آیدیتون رو عوض کنید .

 6. ویدا راضی says:

  با عرض سلام و خسته نباشيد ، براي دريافت ios10 از من شماره خواست بنده شماره دوستم در امريكارو دادم كدي براش رفت كه با وارد كردنش تونستم گوشيمو دوباره روشن كنم ، الان در قسمت امنيت ايكلود شماره دوستم ثبت شده به عنوان شماره مطمئن ، سوال بنده اينه كه ايشون از طريق كد ميتونن به اطلاعات بنده دسترسي داشته باشن ؟ و اينكه چگونه شمارشونو بردارم يا غير فعال كنم ؟ درحال حاضر ايكلودم رو از روي دستگاهم پاك كردم ، با تشكر

  • فرزاد رزاقی
   فرزاد رزاقی says:

   سلام ویدا خانوم . اگر اطلاعات خاصی روی اپل آیدی نیست ، میتونید کلا اپل آیدی رو کنار بگذارید و از یک آیدی دیگه استفاده کنید کلا که این شماره روش نیست .اما دقت کنید که اگر اپل آیدیتون رو روی game center وارد کردید ممکنه سیو یک سری بازیها مثل بازیهای شرکت سوپر سل نظیر کلش اف کلنز و بوم بیچ و هی دی روی اپل آیدیتون باشه و با عوض کردن دچار مشکل بشید . قسمتی که شما فعال کردید قسمتی به نام keychain هستش که فقط شماره تماس میخواد . من جای دیگه ای نمیشناسم که شماره بخواد و البته مشکل خاصی هم نیست که شماره ایشون رو دادید .

« دیدگاه های قدیمی تر

اگر سوال یا مشکلی دارید ما کمکتون میکنیم .

فقط لطفا :
فارسی تایپ کنید ، تکراری نباشه و قبلش مطلب رو خوب و با دقت بخونید !

پاسخ دهید