چگونگی ارائه طرح گرافیکی پروژه به مشتری

رفتار حرفه ای بخصوص برای طراحان گرافیست ممکن است کمی پیچیده و نیازمند صبوری و انتقاد پذیری زیادی باشد اما به یاد داشته باشید که یک حرفه ای همیشه موفق تر از سایرین است . در مقاله زیر به نحوه چگونگی ارائه طرح گرافیکی پروژه به مشتری به صورت کاملا اصولی و روانشناسانه اشاره شده است . در ادامه مطلب با ما باشید :

hereuare

وقتی که یک طرح خلق میکنید ، باید نهایتا آنرا به مشتری ارائه بدهید و نظر وی را جلب کنید .  مراحل تائید طرح اولیه شامل جنبه های مختلفی میباشد که شباهت زیادی به تکنیکهای فروش و بازاریابی در دنیای تجارت دارد . به همین دلیل باید مشتری خود را متقاعد کنید که طرح پیشنهادی شما را قبول کند . با اجرای روش های زیر قادر خواهید بود که از تغییرات دقیقه آخری و اضافاتی که کیفیت طرح شما را کاهش میدهد و باعث گرفته شدن وقت بیشتر شما میشود جلوگیری کنیم .

چگونگی ارائه یک طرح پیش نویس به مشتری :

بهترین روش، ارائه مستقیم و رو در رو به مشتری میباشد که شما را قادر میسازد در مورد جزئیات پروژه بدون هیچ ابهامی با مشتری به بحث بپردازید . علاوه براین زمانی که شما مشتری را ملاقات میکنید در طول زمان ملاقات شما قادرید تکنیکهای مختلفی را بکار ببرید که میتواند ضامن موفقیت بیشتر شما باشید .

کتابهای مختلفی در زمینه برنامه ریزی استفاده از کلام و زبان مناسب در حین مراحل فروش نوشته شده است . با این حال موضوع مورد نظر ما تفاوت های چندانی با کتابهای ذکر شده دارد ، بنا بر این به کلیاتی مفید در این موضوع میپردازیم .

در این مقاله تنها نظریه های پایه را بررسی خواهیم کرد که که در مدیریت روابط کاری شما تاثیر بسزایی خواهد داشت و همچنین نکات کلیدی در زمینه جلوگیری از به وجود آوردن روابط منفی با مشتریان فراهم خواهیم کرد .

 آغاز یک رابطه خوب :

یکی از نظریه های اصلی در آغاز یک رابطه کاری خوب با مشتری ، نظریه ارتباطات است که این نظریه به ایجاد ارتباط ذهنی با مشتریان اشاره میکند .

برای ایجاد یک حس مشترک شما میتوانید متد های مختلفی از جمله هنر بازتاب و تاثیر استفاده کنید که این تکنیکها برای افرادی که در زمینه ارائه یک طرح موفق تجربه دارند ، روشی آشناست . هر دو تکنیک بر پایه تاثیر گذاری زیرکانه بر روی مشتری پایه گذاری شده اند بدین شکل که : شباهت هایی بین خود و مشتری ایجاد کنید : برای مثال میتوانید از ژستهایی مشابه او ، جملات دوستانه به سبک مشتری و حتی به نوعی به قول حرفه ای ها مشابه او نفس بکشید . به طور کلی حتی الامکان طوری رفتار کنید که مشتری فضا را برای ایجاد یک رابطه کاری بسیار صمیمی و دوستانه ببیند .

این به معنی نیست که شما رفتار مشتری را تقلید کنید . اگر بدون دانایی کامل از این تکنیک استفاده کنید ، مطمئنا تاثیر عکس روی مشتری خواهید گذاشت و در این شرایط شما دیگر موفق به تاثیر مثبت و ایجاد حس اعتماد با مشتری نخواهید شد .

از تکبر و تعصب روی طرح خود بپرهیزید :

چگونگی ارائه طرح گرافیکی پروژه به مشتری

حتی اگر شما به عنوان یک طراح گرافیست ۱۰ سال در این زمینه کاری تجربه دارید ، بسیار حائز اهمیت است که خود را به گونه ای حق به جانب ، متکبر و سوپرمن نشان ندهید . از همه مهمتر اینکه از جملاتی نظیر (من که گفته بودم اینجوری بهتره ) ‌، (فقط بسپاریدش به من) استفاده نکنید زیرا این جملات شما را دوست نداشتنی و متکبر جلوه میدهد.

graphic-designer

به خاطر داشته باشید که شما برای پیاده سازی سلیقه شخصی خود در طراحی ، بکار گرفته نشده اید ، بخصوص در ابتدای رابطه کاری ضروری است که بین شما و مشتری یک حس اعتماد متقابل ایجاد شود .

وظیفه شما درک نیازهای مشتری و ارائه آنها در طرح ارائه شده پایانی به او میباشد .

این حقیقت است که مشتری با تفکر اینکه شما توانایی انجام کار دلخواه وی را دارید به شما مراجعه کرده است . بسیار حیاتی است که از خودستایی بیش از حد جلوی مشتری بپرهیزید .فرق بسیاری بین تسلط بر کار و غرور بی جا وجود دارد .

توضیحات تکنیکی و حرفه ای بدهید :

یکی از اشتباهات رایج بین طراحان این است که در هنگام ارائه طرح اولیه ، جزئیات و دلایل کافی و تکنیکی مناسب را به مشتری ارائه نمیدهند .برای مثال ارائه یک طرح چشم گیر و یک مشت المان گرافیکی چشم نواز به مشتری بدون توضیح به هیچ وجه کافی نیست .اکثر اوقات مشتریها میخواهند بدانند که تفکر پشت این طرح از چه اصولی الهام گرفته شده و بفهمند که چرا این تصمیمات در طرحشان بکار گرفته شده است .

چرا این عکس بخصوص در قسمت سرتیتر قرار گرفته شده ؟ رنگهای انتخاب شده بر اساس چه معیارهایی بوده است ؟ آیا رابطه خاصی بین افکتهای گرافیکی استفاده شده در طرح وجود دارد ؟

مشتری شما باید متقاعد شود که طرح شما بر اساس یک انتخاب اتفاقی و دلخواه خود نبوده و بر اساس اصول و اصلوبی طراحی شده است .

 جدول انتخاب رنگ برای طراحان گرافیک

جدول انتخاب رنگ برای طراحان گرافیک

نقاط قوت را پررنگ جلوه دهید :

بعد از اینکه جنبه های تکنیکی پشت پرده طرح خود را به مشتری ارائه دادید ، حالا زمان این رسیده نظر او را به نقات قوت کار جلب کنید . علاوه بر این شما ملزم هستید ثابت کنید که انتخاب های شما در طرح پایانی مفید واقع شده .برای مثال در این مورد میتوانیم با اشاره به کیفیت بالای عکسهای استفاده شده در طرح و نمایش بهینه آن در تمام صفحات نمایش که امری است تکنیکی اشاره کنیم .

جزئیات بسیار مهم است چون ارزش کار شما را به طور کامل برای مشتری بیان میکند و پر رنگ جلوه دادن نقاط قوت میتواند مشتری را با طرح اولیه آشتی دهد .

با صبوری پذیرای انتقادات مشتری باشید :

در این شغل بدون توجه به کیفیت کارمان، شنیدن انتقادات و مخالفت امری است طبیعی . بسیار مهم است که این موضوع را به خود نگیریم . همیشه مشتریانی هستند که ارزش دلایل انتخاب طرح ها را متوجه نمیشود . حتی ممکن است کسی باشد که سعی در تغییر کلی طرح شما داشته باشید : هرچند در پایان ممکن است پشیمان شود.

اگر چه آسان نیست اما وقتی مشتری مخالف طرح شماست شما ملزم هستید که همیشه به عقاید وی احترام بگذارید . ضروریست که هرگز عقاید خود را به مشتری تحمیل نکنید . همواره ممکن است مشتری شک و شبهاتی در مورد طرح داشته باشد اما این بدین معنی نیست که او به توانایی و تخصص شما ایمان ندارد . پس به خاطر داشته باشید که همیشه یک نفس عمیق بکشید و  بدون قطع کردن صحبت وی، سراپاگوش به گفته های مشتری توجه کنید.

خود را هرگز خشمگین جلوه ندهید.در عوض سعی کنید که نقطه نظرات مشتری را درک و به دنبال راه حل مناسب برای آن بپردازید . اما چگونه ؟

با داشتن ژستی آرام و با استفاده از جملاتی مشابه زیر استفاده کنید :

“من متوجه شکهای شما در مورد طرح هستم . بگذارید دلیل انتخاب خود را برای شما توضیح بدهم “

یا “کاملا حق با شماست ،اما به دلیل یک سری مسائل تکنینیکی …“

اگر شما از راهنمایی های ساده بالا استفاده کنید به یک حرفه ای در زمینه کار خود تبدیل خواهید شد و مشتری به حس امنیت و احترام به نظراتش از سوی شما خواهد رسید .

احساس میکنید کاری که انجام میدهید درست است ؟ ثابت کنید !

هیچ وقت نمیتوانید مشتری خود را با اتکاء به کلمات و نظرات شخصی خود متقاعد کنید که انتخاب شما کاملا صحیح بوده است . بیان نظر شخصی و سلیقه شخصی شما برای مشتریان ارزشی ندارد و اگر در شرایط رو در رو با کسی هستید که به آسانی متقاعد نمیشود جلب نظر وی بسیار برای شما مشکل خواهد شد که او را بدون ارائه دلایل کافی برای دفاع از طرح خود ، قانع کنید . آیا میخواهید مشتری خود را قانع کنید که آبی بهترین رنگ برای کار اوست ؟ پس تعدادی مقاله ، آمار و ارقام و نظر سنجی برای اثبات انتخاب خود به وی ارائه دهید .

مشتری شما فرق بین یک گرافیک حرفه ای و آماتور را متوجه نمیشود ؟ به دنبال یک اپلیکیشن یا وبسایتی موفق و مرتبط با کار مشتری خود بگردید و به او اجازه بدهید طرح اولیه شما را با مرجعی که معرفی کرده اید مقایسه کند .

همیشه سیاست کاری داشته باشید . حتی اگر سلیقه مشتری شما عجیب غریب  و بد به نظر می‌آمد هیچ دلیلی ندارد که شما این مسئله را به وی گوشزد یا تحمیل کنید .

طرح را قبل از ارائه کادو پیچ و زیبا کنید :

اکثر طراحان حرفه ای به ارائه یک طرح ساده از نمای طراحی شده بسنده نمیکنند ، آنها به درج مطالب مثالی و قراردادن طرح در یک قالب واقعی برای زیبا کردن طرح و جلب نظر مشتری کمک میگیرند . معمولا حرفه ای ها طرح خود را درون  mockup یا فریمی که بیانگر واقعیت بیشتر طرح باشد قرار میدهند .

mobileui1 mobileui2

اگر در خانه کار میکنید چی ؟

به همراه طرح اولیه پیوستی از جزئیات گرافیکی که انتخاب کرده اید را به مشتری ارائه بدهید . پس از انجام این کار ، میبایست آنرا از طریق ایمیل رسمی و کاری خود به او ارسال کنید .همواره مشتری را در حین همکاری ، از حضور و در دسترس بودن همیشگی خود آگاه کنید . با این کار میتوانید شک و شبهاتی که ممکن است بوجود بیاید را به حداقل برسانید . به یاد داشته باشید که حتی زمانی که در حال مکالمه تلفنی با مشتری هستید حائز اهمیت است که به روش کاملا حرفه ای با مخالفتهای او برخورد کنید .

نتیجه گیری کلی :

آنقدر متقاعد کننده برخورد کنید که مشتری طرح اولیه را بدون هیچ تردیدی قبول کند . قدم بعدی چیه ؟ خلق لایه های داخلی تر پروژه مشتری است …

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد .

مترجم : امیرحسین نیری

منبع : www.yourinspirationweb.com

1 پاسخ

اگر سوال یا مشکلی دارید ما کمکتون میکنیم .

فقط لطفا :
فارسی تایپ کنید ، تکراری نباشه و قبلش مطلب رو خوب و با دقت بخونید !

پاسخ دهید